Határtalanul
A magyar kormány Határtalanul programjának a címe jutott eszembe azokat a felvételeket látva, amelyeket január 1-jén készítettek a magyar–román határállomásokon.
Ünnepi liturgiával kezdődött meg szombaton a szerbek világháborús megemlékezése az észak-boszniai Višegradon mesterségesen kialakított városban, Andrićgrad. Este újrajátsszák a szarajevói merényletet is: az osztrák-magyar trónörököst lelövő Gavrilo Principet angyalszárnyakkal fogják ábrázolni.
A filmforgatási helyszínhez hasonló Andrićgrad Emir Kusturica filmrendező ötlete alapján három évig épült, nevét Ivo Andrić Nobel-díjas szerb íróról kapta, akinek híres regénye, a Híd a Drinán Višegradon játszódik.
Az 1389-es rigómezei csata szerb hősi halottjáról, Lázár fejedelemről elnevezett templomban Irinej szerb pátriárka tartott istentiszteletet, amelyen a boszniai Szerb Köztársaság vezető politikusai mellett Aleksandar Karađorđević szerb trónörökös és Emir Kusturica is részt vett. A templomot a Koszovóban található Decani kolostor módosított másolataként építették, mert az eredeti templom a szerbek számára az egyik legfontosabb ortodox keresztény építmény, és egyben a legnagyobb középkori eredetű templom a Balkánon.
Az első világháborút kiváltó szarajevói merénylet 100. évfordulója alkalmából adták át a kővárosnak is nevezett Andrićgrad minden épületét és terét. A város kapuját Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök és Emir Kusturica rendező nyitotta meg ünnepélyes keretek között, átvágva egy vörös selyemszalagot. A megemlékezésre több ezren érkeztek a világ minden tájáról, közöttük mintegy 300 újságíró.
A főtéren alakítottak ki egy hatalmas falmozaikot, amely Gavrilo Principet, az első világháborút kiváltó szarajevói merénylet elkövetőjét és az Ifjú Bosznia (Mlada Bosna) nevű délszláv egyesítést hirdető, a Monarchia ellen küzdő szervezet más tagjait ábrázolja.
Itt mond beszédet később Dodik, Vučić és Kusturica. Késő este pedig fiatal színészek közreműködésével újrajátsszák a szarajevói merényletet, amelyben Gavrilo Princip Gábriel arkangyalhoz hasonlóan, fehér szárnyakkal ereszkedik le a szarajevói utcára, hogy leadja lövéseit Ferenc Ferdinánd osztrák-magyar trónörökösre és feleségére, Zsófiára. Majd Princip perét is lejátsszák a ma már ismert tényekkel kiegészítve. Szombaton a nyugat-boszniai Bosansko Grahovóban megnyitották a közönség előtt Gavrilo Princip felújított szülőházát is.
A szerb politikusok nem akartak csatlakozni a központi, szarajevói megemlékezéshez, mert szerintük azzal, hogy Gavrilo Principet terroristának ábrázolják, Szerbiát teszik felelőssé az első világháborúért. A szerb megítélés szerint Princip szabadságharcos volt, aki az Osztrák-Magyar Monarchia elnyomása ellen küzdött.